Searching...

Illamasqua Body Electrics Collection (Summer 2010) Nail Polish - Swatches and Review

I am sure you all know Illamasqua, a brand that started up in November 2008 and since then has been a phenomenal sucess. They lanched a brand new collection for this summer, which comes with three new polish shades. I have to say, that I really love blue and purple and I was so excited about them. So let´s have a look at the swatches, my thoughts after that. I swatched all the polishes with no base and no top coat. Oh and yes, I really enjoyed swatching these, so this post is picture heavy :)
edit: I also made a video of the swatches.

Jsem si jista, že spousta z vás značku Illamasqua už zná. Značka, která vznikla teprve v listopadu 2008, ale od té doby sklízí jeden úspěch za druhým. Nyní přichází se zbrusu novou kolekcí na letošní léto, ve které jsou tři nové odstíny laků. Musím říct, že miluju modrou a fialovou, takže jsem na ně byla moc zvědavá. Nejdřív fotky na nehtech, pak moje dojmy. Všechny fotky jsou bez podlaku a nadlaku. A ano, opravdu mě to s těmahle lakama bavilo, takže je je tu trošku víc fotek :)
edit: také jsem natočila krátké video.

PRISM
Described as iridescent blue and that is what it is. I am sure this is meant as a top coat, but still I swatched it. On the pictures I have four coats. Applied like a dream.

Oficiální popis je duhová modrá a přesně to taky je. Jsem si jista, že tenhle lak má být především nadlakem, ale i tak jsem ho nafotila samotný. Na fotkách mám čtyři vrstvy. Nanášel se hladce, jako sen.


JO’MINA
I have a new love! I thought I would like this beautiful creme lilac, but it is much better than I dreamed. Applied so nicely, no streaks. I have two coats, which covered perfectly.

Mám novou lásku! Teda věděla jsem, že se mi tahle úžasná krémová lila barva bude líbit, ale je ještě hezčí, než jsem doufala. Nanášela se úžasně, žádné nerovnoměrné proužkování. Mám dvě vrstvy, kryly perfektně.


JO’MINA with PRISM
This is so cool. I just don´t have the words to describe, so enjoy the pictures.

Tohle je prostě úžasná kombinace. Nemám slov, takže si radši užijte fotky.


FORCE
A bright royal blue creme. If you use a thicker coat, you can go just with one. It is very pigmented. I used two thinner coats and again, great formula.

Zářivá královská modř. Když použijete silnější vrstvu, stačí jedna. Je hodně pigmentovaný, krásně krémový a úžasně se nanáší. Já jsem použila dvě tenčí vrstvy.


FORCE with PRISM
These two look great together. Prism gives the base polish a lot of depth. I love it in the sun.

Skvělá kombinace, moc jim to dohromady sluší. Prism dodá podkladovému laku hloubku. Miluju ho hlavně na slunci.


I don´t want to write an essay about how gorgeous the colors are. I think the pictures speak for themselves. I love this collection. It has a purple and a great top coat to play with. What else could I wish for? The price of the polishes is a bit higher, but you get exactly what you pay for. You can buy the polishes here for £13.00 each. And don´t forget to look at the other cool stuff that is in this collection.
P.S. I will do comparison pictures soon.

Nechci tady psát esej o tom, jak jsou tyhle laky úžasný. Myslím, že fotky mluví za vše. Tuhle kolekci miluju. Je v ní fialová a nádherný nadlak, s kterým si vyhraju. Co víc bych si mohla přát? Je pravda, že laky jsou dražší, ale dostanete přesně to, za co zaplatíte. Laky můžete zakoupit zde, kus za £13.00. A nezapomeňte se podívat i na ostatní věci z této kolekce.
P.S. fotky s podobnými laky budou brzo následovat.

How do you like this collection?
I love it, I want all of them!
I think I will get one or two shades.
Nothing for me.

  
pollcode.com free polls

0 comments:

Post a Comment

 
Back to top!